Od 1 wrzeĹnia 2005 r. na terenie caĹej Polski funkcjonuje
dodatkowy numer alarmowy 112 dla poĹÄ czeĹ z telefonĂłw stacjonarnych.
Dotychczas w Polsce numer ten dostÄpny byĹ wyĹÄ cznie dla sieci komĂłrkowych i dziaĹaĹ w ramach struktur policji. Wszystkie poĹÄ czenia z numeru 112 z telefonĂłw stacjonarnych trafiÄ do straĹźy poĹźarnej.
Wprowadzenie numeru 112 w Polsce zgodne jest z DyrektywÄ 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dn. 7 marca 2002r. w sprawie usĹugi powszechnej i zwiÄ zanej z sieciami i usĹugami ĹÄ cznoĹci elektronicznej praw uĹźytkownikĂłw.
W zwiÄ zku z powyĹźszym informujemy:
1. Pod numer 112 naleĹźy dzwoniÄ jedynie w sytuacji, gdy nie jesteĹmy w stanie dokĹadnie zidentyfikowaÄ rodzaju zagroĹźenia, gdy nie jesteĹmy zdecydowani, ktĂłrÄ sĹuĹźbÄ ratowniczÄ mamy zaalarmowaÄ. W takim przypadku sprawÄ interpretacji zajmie siÄ przyjmujÄ cy zgĹoszenie dyspozytor i w odpowiedni sposĂłb pokieruje dalszym poĹÄ czeniem lub teĹź samodzielnie przyjmie informacjÄ oraz zapewni pomoc.
2. Apelujemy o korzystanie w pierwszej kolejnoĹci z dotychczasowych telefonĂłw alarmowych przypisanych bezpoĹrednio poszczegĂłlnym sĹuĹźbom:
997 – policja
998 – straĹź poĹźarna
999 – pogotowie ratunkowe
3. PoĹÄ czenie z numerem 112 jest bezpĹatne.
4. Numer 112 obsĹugiwany jest w jÄzyku polskim. W starych krajach Unii Europejskiej, w ktĂłrych numer ten funkcjonuje juĹź od lat, obsĹugiwany jest w jÄzyku danego kraju.
5. W przypadkach faĹszywych alarmĂłw zgĹaszanych pod numer 112 wyciÄ gane bÄdÄ konsekwencje karne. Blokowanie linii alarmowych moĹźe spowodowaÄ zagroĹźenie dla Ĺźycia i zdrowia osĂłb, ktĂłre w tym czasie rzeczywiĹcie mogÄ potrzebowaÄ pomocy. Aby wyeliminowaÄ takie przypadki poĹÄ czenia posiadajÄ moĹźliwoĹÄ peĹnej identyfikacji rozmĂłwcy (nie tylko jego numeru, ale jednoczeĹnie adresu i danych wĹaĹciciela telefonu, z ktĂłrego poĹÄ czenie jest dokonywane – rĂłwnieĹź numery zastrzeĹźone). Ponadto wszystkie poĹÄ czenie sÄ w caĹoĹci rejestrowane i archiwizowane.
PRZYPOMINAMY:
dzwoniÄ c na numery alarmowe 997, 998, 999, 112 naleĹźy podaÄ informacjÄ:
- - gdzie miaĹo miejsce zdarzenie – dokĹadny adres, nazwÄ obiektu ;
- - jakie istnieje zagroĹźenie – poĹźar, wypadek, inne;
- - swoje nazwisko i numer telefonu z ktĂłrego siÄ dzwoni.
PamiÄtajmy by nie odkĹadaÄ sĹuchawki telefonu do czasu uzyskania potwierdzenia przyjÄcia zgĹoszenia!
Adresy stron propagujÄ cych i dostarczajÄ cych informacje na temat zasad korzystania i funkcjonowania numeru alarmowego 112.
www.ec.europa.eu/112 - strona Komisji Europejskiej prezentujÄ ca aktualne informacje dotyczÄ ce dziaĹania Europejskiego Numeru Alarmowego 112,
www.112.gov.pl - informacje o podejmowanych w Polsce dziaĹaniach dotyczÄ cych funkcjonowania numeru alarmowego 112 i pracach nad jego upowszechnianiem,
www.ec.europa.eu/information_society/activities/112/kids/index_en.htm - wersja dla dzieci (z moĹźliwoĹciÄ wyboru jÄzyka polskiego).
Napisane przez misiaczekm
dnia sierpnia 03 2012 ·
0 komentarzy ·
20053 czytań ·